BARSELONA’DA GEZİLECEK YERLER

Barselona’ya hem kış hem de yaz döneminde gitmiş biri olarak şehre doyamadığımı söyleyebilirim. Ne zaman başka bir fırsat olsa gidilecek yerlerden ilk aklıma gelecek şehir Barselona:)
Şimdi öncelikle size önerim gidilecek yerlerle ilgili bir liste yaptıktan sonra o yerleri Googlemaps’te işaretlemeniz. Ardından da bu yerlerin yakınlığına göre bir gezi planı oluşturmak. Ondan sonra da tüm gezilecek yerlerin biletlerini online olarak almak. Biz kış döneminde gittiğimizde çok yoğun değildi ama yaz dönemi oldukça kalabalıktı. Özellikle Sagra da Familia’ya biletsiz girmek hayal gibi bir şey.
Muhakkak yanınıza bir selfie sopası almanızı öneririm. Çünkü eserler oldukça ihtişamlı ve kadraja sığamıyor:) Almıyorsanız işportacılar 5 euroya satıyorlar. Aklıma gelmişken magnet piyasası da oldukça dalgalı ortalama 2.5-5 euro arasında magnet satılıyor. Ancak meşhur cadde La Rambla üzerinde ya da Sagra da Familia önünde işportacı abiler 1 euroya çok güzel magnetler satıyorlar. Aklınızda bulunsun:)

 

Kalacağınız gün sayısı ne kadar olur bilmiyorum ama Barselona için asla 2 günlük bir haftasonu gezisi yeterli değil. En az 5 gün ayırmanızı öneririm. Hatta oldukça detaylı bir program ile 7-10 gün bile sizin için verimli ve keyifli olabilir. Gelelim gezebileceğiniz yerlerin isimlerine… Listeyi muhakkak görmeniz gereken yerlerden daha sonraki ziyaretinize bıraksanız da olur diye düşündüğüm mekanlara göre yaptım.
Aşağıya bir de harita ekledim buradaki yerler temelde gezebileceğiniz yerler ve yakın oldukları metro durakları

 

 

1. Sagra Da Familia: La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/La_Sagrada_Familia 
 
Uzun yıllardır hem içinde hem de dışında tadilat devam ediyor. Çalışmalar çok hızlı sürmüyor. Çünkü
halkın kilisesi olduğu için alınan biletler ve kilise yardımları ile çalışmaların devam ettiği söyleniyor.
Bir rivayete göre de Gaudi’nin ölümünün 100. yılı olan 2026 yılında biteceği söyleniyor. Ben mimar
değilim ancak gidince detaylara hayran kalmamak mümkün değil. Türkçe bir şeyler okumak isterseniz
çok keyifli bir web sitesi var ve oldukça detaylı, gitmeden göz atmanızı öneririm:
http://listelist.com/la-sagrada-familia/
 
 
Kapısının önünde her daim kuyruk oluyor. O yüzden gideceğiniz günden çok önce biletinizi online olarak almanızı öneririm. Adres: http://www.sagradafamilia.org/en/

 

 

 

 

2. Casa Mila (La Pedrara): Casa Mila (La Pedrera),  Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin Barselona’daki en ünlü ikinci binasıdır. Passeig de Gracia Bulvarı’nda yer alan bina şehre hayat veren ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi tarafından 1906-1970 yılları arasında sanat meraklısı politikacı Pere Mila için yapılmıştır.100 metre kareden fazla alan kaplayan Casa Mila’da iki tane avlu bulunur. Böylece binanın her bölümü güneş ışığından faydalanır. Tamamen doğal taşlardan inşa edilmiştir ve bu nedenle tasarım ya da renkten yoksundur. La Pedrera olarak da bilinen, tek bir dönemeçte şehrin köşesini çevreleyen yapının dalgalı dış cephesinin Montserrat Dağı’ndan esinlenerek yapıldığı söylenirken, binaların kendisi aşınmış mağara evlere benzer. İlk yapıldığı yıllarda yapı, zamanın ilkelerine aykırı olduğu entelektüellerin ağır eleştirilerine ve alaylarına konu olmuştur. İnşasından sonra İspanya’nın en tartışmalı yapılarından biri halini alan Casa Mila, Barselonalılar tarafından La Pedrera yani “Taş Ocağı” adını almıştır. Yıllarca ilgisiz kaldıktan sonra 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit alanı ilan edilen yapı ironik olarak günümüzde şehrin en hayran olunan yapıların başında gelmektedir. Kaynak: https://gezipgordum.com/casa-mila-la-pedrera/ 
 
Genellikle insanlar pahalı olduğu için içine girmemeyi ve dışarıdan fotoğraflarını çekmeyi tercih ediyor. Ancak şansınız varsa içeri girmenizi öneririm. Gaudi’nin dehasını hayranlıkla karşılayacağınız bir yapı bu. Yine diğer eserlerde de olduğu gibi online bilet almanızı öneririm.
Online bilet için: https://www.lapedrera.com/en/what-is-casa-mila

 

 

3. Casa Battlo: Casa BatlloBarselona’daki en sıradışı yapılardan biridir. Passeig de Gracia Bulvarı’nda yer alan Casa Batllo şehrin ünlü yapılarından oluşan Mansana de la Discordia bölgesinde yer alır. Bloktaki önemli yapılardan diğerleri arasında Casa Ametller ve Casa Lleo Morera yer alır. Sanayici Josep Batllo i Casanovas’ın siparişiyle yapılan bu blok ünlü Katalan Mimar Gaudi’nin diğer eserlerinden farklı olarak var olan bir yağının dönüştürülmesiyle hayata geçirilmiştir. 1906 yılında tamamlanan yapı, çarpıcı formlarla dolu ön cephesi, göz alıcı bacaları ve çatısıyla günümüzde hal sınırları zorlayan, sıra dışı bir yaklaşımın ürünüdür. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren yapının en dikkat çekici bölümü, ön cephenin üst kısmında çatıyı kaplayan ve bir sürüngenin sırtını andıran dik,  dar ve renkli formdaki Ejderha Sırtı’dır. Salvador Dali’nin duvarları ve pencereleri “gölün sakin sularına” benzettiği ön cephe, yapının dikkat çeken bir diğer noktasıdır. Yapının ilk katında yer alan balkonlardaki ince sütunlar nedeniyle Casa Batllo’ya “Kemikler Evi” de denir. Passeig de Gracia’ya ve vitraylı pencereleri ile dikkat çeken Çizim Odası, Gaudi üslubunun ön plana çıktığı Bacalar, evin arka bölümündeki teras ve arka cephe, yapı içindeki yemek odası, şömine odası ve çatı katı Casa Batllo ziyareti sırasında görülmesi gereken en önemli bölümler arasında yer alır.

 

Kaynak: https://gezipgordum.com/casa-batllo/ 
 
Bütün tarihi yerlerde olduğu gibi online bilet almayı ihmal etmeyin: https://www.casabatllo.es/en/ 
 
ÖNEMLİ NOT: Casa Mila ve Casa Battlo birbirine çok yakın, yaklaşık 8 dk yürüme mesafesinde. O yüzden gezinizde ikisini aynı güne yerleştirebilir hatta bilet alım saatlerini 1.5 saat arayla organize edebilirsiniz.
Casa Battlo’nun içi masal şehri gibi ama bununla birlikte size içeri girdiğinizde kulaklıkla beraber verilen telefon bu masal dünyasının derinliklerine yolculuk yapmanıza yardımcı oluyor. Ben bu yapıya gerçekten aşık oldum:)

 

 

4. Park Güell: Park GüellBarselona’nın dünyaca ünlü sıra dışı parkıdır. 1910 yılında sanayici Eusebio Güell, şehrin üzerinde yükselen özel bir site yapması için ünlü mimar Gaudi’yi görevlendirmiştir. Park, Gaudi’nin ünlü Sagrada Familia eserinden sonraki en iddialı yapısıdır. Park Güell’de ortak bahçeleri bulunan, 60 evden meydana gelen bir site inşa edilmesi planlansa da proje boyunca evlerin yalnızca ikisi bitirilebilmiştir. Yarısı tamamlanabilen projenin iptalinin ardından bahçeler 1922 yılında halkın kullanımına açılmıştır. 984’te UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve farklı mimari tarzların çarpıcı uyumunu yansıtan parkta trencadis seramikleri (seramiklerin parçalanıp daha sonra mozaik dokular oluşturacak şekilde yeniden bir araya getirilmesi ile oluşan tasarımlar), yılanı andıran bir bank, peri masallarını canlandıran pavyonlar, Gotik kemerler ve aslında bir pazar yeri olarak tasarlanan sütunlu Sala Hipostila bulunur. Park Güell içindeki en önemli bölümlerden biri de Museu Gaudi’dir. Gaudi’nin çalışma arkadaşlarından Francesc Berenguer tarafından tasarlanan evde Gaudi 1906 – 1926 arasında 20 yıl yaşamıştır. Bu evde, Gaudi’nin başka projeler için tasarladığı bazı mobilyalar ile mimarın kendi tasarımı olan mobilyaları bulabilirsiniz.
Kaynak: https://gezipgordum.com/park-guell/

 

 

Park Güell’de gezilecek pek çok alan mevcut ama her alan için ayrı bilet almak gerekiyor. Giriş için bilet alabilirsiniz. Bilet için: http://www.parkguell.cat/en/buy-tickets/ İçinde bulunan Gaudi’nin evini gezmek için bilet almanız lazım ki saatli biletler:) Bir diğer önemli bilet kısmı da bu keyifli şekerden yapılmışa benzeyen şatoların olduğu alana girmek için bilet. Biz ilk gittiğimizde park biletine oranın dahil olduğunu sanıp içeri giremedik ve daha sonra tekrar ziyaret etmek zorunda kaldı. Park oldukça büyük ve yiyecek-içeceğinizi alıp saatler geçirebilir, yürüş yapabilirsiniz. Ayrıca belli saatlerden sonra park ücretsiz bizim gittiğimiz dönemde saat 18’den sonraydı ama siz yine de gitmeden kontrol edin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir