Konya’da Ne Yenir Ne İçilir?

Sevgili Gezgin,
Öncelikle Konya’ya gitmeden bir diyete girmekte fayda var. Çünkü Konya yemekleri çok lezzetlidir. Yöresel yemeklerin içinde; bamya çorbası, yoğurt çorbası, sarma, etli ekmek, Mevlana Pide, Tirit, Bıçak Arası ve özellikle de tatlı olarak Hoşmerim revaçtadır.
Peki bunları yemek için nereleri tercih etmekte fayda var. Ben genelde turistlerin gittiği yerlerden ziyade halkın gittiği / esnafın uğradığı mekanları tercih ediyorum. 
1.Eğer Etli ekmek yemek istiyorsanız BOLU LOKANTASI‘nı öneririm. Küçük bir esnaf lokantası genellikle öğle saatlerinde yer bulmak oldukça zor. Masa kalkınca hemen yerinizi alıyorsunuz. İçeride size sadece pide ikram ediyorlar, etli ekmek ya da karışık pide denilen MEVLANA’yı yemenizi öneririm. Ben et sevmiyorum diyorsanız da peynirli pide yapıyorlar ki; peyniri özel bir peynirdir. Pidelerin yağı biraz fazla gelebilir ama lezzeti düşününce idare edebilirsiniz:) Yemeğin yanında bir de ev yapımı ayranı içmenizi öneririm. Önemli bir nokta burası esnaf lokantası olduğu için kredi kartı geçmiyor bilginiz olsun. Bir de eğer araba ile gidecekseniz park yeri bulmak zor; o yüzden türbeye yakın park edip yürüyebilirsiniz.
  
2. Konya’nın bir diğer meşhur yemeği TİRİT’tir. Peki bu nedir derseniz okuyabilirsiniz: http://www.yoreselyemekler.org/tirit-konyada-yenir/ Farklı yörelerde de bu isimde yemek duyabilirsiniz ancak Konya’daki biraz farklıdır. Merkezde kime sorarsanız sorun bu yemeği yemek için size tek isim önerirler; o da TİRİTÇİ MİTHAT. Burası da çok küçük bir esnaf lokantası ve BOLU LOKANTASI’na çok yakın. Yürüyerek gidebilirsiniz ve arabaya ihtiyacınız yok. Ancak önemli bir nokta; burada akşama et kalmaz. Örneğin biz akşamüstü saat 17.00 civarı gittik ve et bitmişti. O yüzden size önerim; Tirit yeme işini öğlen öğününe saklamanız.
                                    
3. Sizlere bir de yeni açılan bir yerden bahsetmek istiyorum. İsmi KONYA MUTFAĞI. Burası Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Oldukça nezih bir yer. İç tasarımı, yemeklerin lezzeti, garsonların nezaketi. Burada ne yiyebilirsiniz, Konya’ya özel her şey var. Ancak ben özellikle Etli Ekmek, ayran ve ardından da Hoşmerim tatlısı ile kapanış yapmanızı öneririm. Burada pek çok fotoğraf çektik, detaylı inceleyebilirsiniz.

Etli Ekmek
Hoşmerim

4. Bir de Konya’da yerel halkın pek önermediği ama turistlerin akın akın gittiği bir yerden bahsetmek istiyorum. Pek çok yerde de şubesini bulmak mümkün. İsmi CEMO. Lezzeti güzel, ailecek gidilebilecek nezihlikte ancak benim için BOLU LOKANTASI lezzetinde değil. Eğer Konya gezinize MERAM BAĞLARI’nı da ekleyecekseniz, oralarda daha iyi etli ekmek yiyecek yer bence yok. O yüzden orada CEMO’ya uğrayabilirsiniz.

5. Mevlana Türbesi çevresinde bir de GÜLBAHÇESİ KONYA MUTFAĞI var. Oranın hem yemekleri denenebilir hem de türbe manzaralı yemek yeme şansınız olur. Özellikle öğlen saatlerinde türbe ziyareti yapıp yemeğe gidenlerden dolayı oldukça kalabalık oluyor.

6. Yine türbeye çok yakın lezzeti konusunda bence GÜLBAHÇE KONYA MUTFAĞI’na yakın özellikle akşam türbe manzarası muhteşem ve garsonları çok keyifli bir de MEVLEVİ SOFRASI‘nı öneririm. Buranın iç tasarımı oldukça güzel ve burad muhakkak Hoşmerim yemenizi öneririm. Birde yemek öncesi yeriniz varsa BAMYA ÇORBASI içmeyi ihmal etmeyin:)

7. Konya’da yemek dışında şekerleme kültürü de oldukça yaygındır. Türbe çevresinde pek çok dükkanda biz imalatçıyız yazısını görebilirsiniz. MEVLANA ŞEKERİ, NANELİ LOKUM, KONYA SARMASI ve bir sürü tatlı çeşidi sizi karşılar. Hem tadabilir hem de hediye olarak götürebilirsiniz. Eğer keskin nane seviyorsanız ben bu kadar güzel naneli lokum hiçbir yerde yemedim. MEVLANA ŞEKERİ’ni bir grup seviyor, bir grup sevmiyor. Ancak KONYA SARMASI’nı pek sevmeyen görmedim. Ben tüm lokum ve şeker alışverişimi her sene tek bir yerden yapıyorum: OSMANLI LOKUMCUSU. Hem merkezde hem de kaliteli ürünleri aklınızda bulunsun:)

Mevlana Şekeri
Konya Sarması

                                                                            Daha önce de bahsettiğim gibi buraya gelip kilo almamak çok zor ?O yüzden sizlere lezzette kaybolurken huzurla AFİYET OLSUN demek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir